ebe-buhalteris
Zaloguj się Zacznij za darmo
Funkcje Strefa klienta Cennik 📈 Rynek akcji 🏢 Zarządzanie nieruchomością 👥 Zajęcia i Kluby 🧮 Kalkulatory 📅 Rezerwacje 🛠️ Narzędzia 🚗 Wspólne przejazdy O nas Kontakt Pomoc zdalna Zacznij za darmo → Test Push
Dane Tax Foundation na 2026

Kalkulator podatku od sprzedaży w USA

Oblicz podatek od sprzedaży dla dowolnego stanu USA. Wybierz swój stan, aby uzyskać łączną stawkę stanową + średnią lokalną na 2026 — lub wpisz swoją dokładną stawkę.

%
%

Średnia ważona liczbą mieszkańców dla wybranego stanu. Stawka twojego miasta/hrabstwa może się różnić.

⚠ Stawki różnią się w zależności od miasta i hrabstwa. Pokazana stawka lokalna to średnia stanowa (Tax Foundation, styczeń 2026). Wpisz swoją dokładną stawkę lokalną, aby uzyskać precyzyjny wynik. Wiele stanów zwalnia z podatku żywność, leki i odzież — sprawdź zasady swojego stanu.
Kwota przed opodatkowaniem$0.00
Podatek stanowy (TX 6.25%)$0.00
Śr. podatek lokalny (1.95%)$0.00
Stawka łączna (8.20%)$0.00
Razem z podatkiem$0.00
Stawki na 2026 wg stanów

Łączne stawki podatku od sprzedaży stanowego i lokalnego

Średnie ważone liczbą mieszkańców, styczeń 2026 — Tax Foundation

StanStawka stanowaŚr. lokalnaŁączna
Alabama4.00%5.46%9.46%
Alaska0.00%1.82%1.82%
Arizona5.60%2.92%8.52%
Arkansas6.50%2.96%9.46%
California7.25%1.74%8.99%
Colorado2.90%4.99%7.89%
Connecticut6.35%0.00%6.35%
Delaware0.00%0.00%0.00%
Florida6.00%0.98%6.98%
Georgia4.00%3.49%7.49%
Hawaii4.00%0.50%4.50%
Idaho6.00%0.03%6.03%
Illinois6.25%2.71%8.96%
Indiana7.00%0.00%7.00%
Iowa6.00%0.94%6.94%
Kansas6.50%2.19%8.69%
Kentucky6.00%0.00%6.00%
Louisiana5.00%5.11%10.11%
Maine5.50%0.00%5.50%
Maryland6.00%0.00%6.00%
Massachusetts6.25%0.00%6.25%
Michigan6.00%0.00%6.00%
Minnesota6.875%1.26%8.14%
Mississippi7.00%0.06%7.06%
Missouri4.225%4.22%8.44%
Montana0.00%0.00%0.00%
Nebraska5.50%1.48%6.98%
Nevada6.85%1.39%8.24%
New Hampshire0.00%0.00%0.00%
New Jersey6.625%−0.02%6.60%
New Mexico4.875%2.79%7.67%
New York4.00%4.54%8.54%
North Carolina4.75%2.25%7.00%
North Dakota5.00%2.09%7.09%
Ohio5.75%1.54%7.29%
Oklahoma4.50%4.56%9.06%
Oregon0.00%0.00%0.00%
Pennsylvania6.00%0.34%6.34%
Rhode Island7.00%0.00%7.00%
South Carolina6.00%1.49%7.49%
South Dakota4.20%1.91%6.11%
Tennessee7.00%2.61%9.61%
Texas6.25%1.95%8.20%
Utah6.10%1.32%7.42%
Vermont6.00%0.39%6.39%
Virginia5.30%0.47%5.77%
Washington6.50%3.01%9.51%
West Virginia6.00%0.59%6.59%
Wisconsin5.00%0.72%5.72%
Wyoming4.00%1.56%5.56%
Washington D.C.6.00%0.00%6.00%

Źródło: Tax Foundation — stawki podatku od sprzedaży wg stanów, 2026

Najczęściej zadawane pytania

FAQ

Czy w USA istnieje federalny podatek od sprzedaży?

Nie. Stany Zjednoczone nie mają federalnego podatku od sprzedaży. Podatek od sprzedaży jest nakładany na poziomie stanowym i lokalnym, dlatego stawki znacznie różnią się w zależności od lokalizacji — od 0% w stanach takich jak Montana, Oregon i Delaware do ponad 10% w niektórych parafiach (parishes — lokalny odpowiednik hrabstwa) w Louisiana.

Które stany nie mają podatku od sprzedaży?

Pięć stanów nie ma ogólnostanowego podatku od sprzedaży: Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire i Oregon. Warto zauważyć, że Alaska i Montana pozwalają lokalnym jednostkom samorządu nakładać własne podatki od sprzedaży, więc łączna stawka może w niektórych miastach przekraczać 0%.

Dlaczego stawka lokalna się różni?

Lokalne stawki podatku od sprzedaży są ustalane przez hrabstwa, miasta i specjalne okręgi podatkowe — różnią się nawet w obrębie tego samego stanu. Pokazana stawka lokalna to średnia ważona liczbą mieszkańców dla danego stanu (metodologia Tax Foundation). Wpisz swoją dokładną stawkę lokalną, aby uzyskać precyzyjne obliczenie.

Czy wszystkie zakupy podlegają podatkowi od sprzedaży?

Nie. Wiele stanów zwalnia z podatku niektóre towary, takie jak żywność, leki na receptę i odzież. Zwolnienia różnią się znacznie w zależności od stanu. Ten kalkulator oblicza pełną stawkę łączną od wpisanej kwoty — sprawdź stronę urzędu skarbowego swojego stanu w kwestii konkretnych zwolnień.

Czym amerykański sales tax różni się od VAT?

Amerykański sales tax jest naliczany tylko w ostatnim punkcie sprzedaży konsumentowi, od pełnej ceny. VAT (stosowany w Europie i wielu innych krajach) jest naliczany na każdym etapie produkcji i jest wliczony w ceny. Kluczowa praktyczna różnica: amerykański sales tax jest zwykle pokazywany osobno przy kasie, podczas gdy VAT jest zazwyczaj już wliczony w wyświetlaną cenę.

Sprzedajesz na rynek amerykański?

e-Buhalteris pomaga zarządzać fakturami i finansami firmy w skali międzynarodowej.

Zobacz cennik →